Dış Ticarette Bilim Tabanlı Satış – Pazarlama Teknikleri

Başarılı bir satıcı olabilmenin çok farklı yöntemleri vardır fakat her konuda üstünlük sağlayan bilimin, satış konusunda yapılan binlerce araştırma sayesinde “Bilim Tabanlı Satış – Pazarlama Teknikleri” başlığıyla adlandırabileceğimiz hızlı ve ispatlamış yöntemleri vardır. Bu yazımızda bilim tabanlı satış – pazarlama tekniklerini genel itibari ile inceleyeceğiz.

  1. Potansiyel bir müşteriyi kaç kez arıyorsunuz? Yapılan araştırmalara göre bir müşteri belirli aralıklarla arandığında olumlu cevap genellikle 6. Aramada oluşmaktadır. O halde 6 rakamı müşterilerimizi aramak için en ideal sayıdır.
  2. Müşterilerimizi 6 kez arayacağımızı öğrendik fakat hangi günlerde arama yaptığımızın bir önemi var mıdır? Birçok firma Çarşamba ve Perşembe günleri en çok satışı yaptığına göre günlerin önemine dikkat etmeliyiz. Satış kurallarına göre pazartesi sendromu değil Cuma sendromu vardır ve araştırmalar sonucunda Cuma günü için, “İnsanlar hafta sonu tatilinden önce bir şeylere ‘EVET’ demek istemiyor” sonucuna varılmıştır.
  3. Arama yapılan telefon numarasının sabit bir hatta ait olması müşteriler tarafından daha çok cevap verilebilir yapmaktadır. Eğer mobil hat kullanıyorsak, numara ile kayıt yapılmış dijital platformlarda firmanın kurumsallığını öne çıkaracak tutumlarla yer almak gerekmektedir.
  4. Potansiyel bir müşteri ile konuşurken pozitif olmak altın kuraldır. Çünkü hiçbir alıcı somurtkan, sinirli birinden bir şeyler satın almak istemeyecektir. Bir müşteri ile yakın temas kurmanın en etkili yolu ona gülümsemektir. Gülümsediğiniz zaman beyinde kan akışı hızlanır, vücut sıcaklığınız düşer ve bunlar size zevk ve mutluluk olarak geri dönüş sağlar.
  5. Rakipler, çalışmayı eğlenceli hale getiren ve rekabet duygusu ile çalışma enerjisi veren unsurdur. Rakiplerimizi düşmanmışçasına müşteriye kötülemeyin. Çünkü insanlar başkaları hakkında söylediklerini sizler için de düşünüyor. Bu duruma “Spontan nitelik aktarımı” adı veriliyor.
  6. Sosyal satış uzmanı Jim Keenan tarafından yapılan bir araştırmada, sosyal medyayı kullanan temsilcilerin daha fazla satış yaptığını ortaya koydu. Hatta en çok satış yapılan sosyal medya Linkedin olarak dikkat çekmektedir.
  7. Bir müşteriyi yalnızca belirli bir ürünü almaya yönlendirmeyin ve bu baskıyı yapmayın. Bu durumda muhtemelen o müşteriyi tamamen kaybedersiniz.
  8. Kendinize ne kadar güvenir ve bunu alıcıya ne kadar yansıtabilirseniz o kadar çok satış yapabilirsiniz. Tabii bu konudaki ince çizgiyi “Ukalalık” olarak belirtmek gerekiyor.
  9. Kanıtlanmış istatistiklere göre, ödeme yöntemlerini artırmak sizlere daha fazla satış yapma fırsatı sağlıyor. Farklı ödeme yöntemleri sunarak müşterilerinize hem kolaylık sağlayabilir hem de onların güvenini daha fazla kazanabilirsiniz.

Bilim ile desteklenen bu yönlendirmeler sizin de çok iyi bir satış-pazarlama uzmanı olmanızı sağlayabilir. Her çalışma aşamasını not olarak güçlü olan yönlerinizi bilirseniz işinizde parlamanız kolay olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir