fbpx
Skip links

Dış Ticaret Danışmanı Kimdir, Görevleri Nelerdir?

Dış Ticaret Uzmanları 

İhracat yapacak bir firma, ürünlerini satmak istediği pazarı araştırmak, yurt dışında markalarını tescil ettirmek ister. Firma, tanıtım faaliyetlerini düzenlemek, potansiyel ithalatçı ve dağıtıcı firmaların tespitini yapmak ve bu tür ithalat firmalarıyla iletişim sağlamak için uğraşır. Aynı zamanda firma, fuarlarda yer almak gibi konularla da titizlikle ilgilenmek ister. Tam da bu süreci yönetmek için profesyonel bir danışmana ihtiyaç duyar. Peki, bu süreci yönetecek personeller kimlerdir?

Dış Ticaret Danışmanının Görevleri Nelerdir?

Firmaya büyük fayda sağlayacak, ithalat firmalarıyla kendi firmasını karşı karşıya getirecek kişi, dış ticaret danışmanlarıdır. Dış ticaret yani, ihracat danışmanları, firmanın bu konularla ilgili çalışan nitelikli bir personeli yoksa ya da personelin yetersiz kaldığı yerde firmalara yardımcı olmakla görevli olan kişilerdir. Bu kişiler, bir proje yönetiyor gibi süreci yönetmekle görevli kişilerdir. Gerekli olan tüm işleri büyük titizlik ve özveriyle yerine getiriler. Bu kadar kıymetli bir süreç dış ticaret danışmanına teslim edilir. İşte tam da bu noktada dış ticaret danışmanlığı firmaya ne gibi fayda sağlar konusu gündeme gelir.

İhracat Danışmanlarının Faydaları

Dış ticaret yani ihracat ,firmanın satışını ve karını dünya pazarındaki payını arttırır. Firma, her işinin aksamadan devam etmesini, gelişim grafiğinin de aynı yönde seyretmesini ister. İhracat da meşakkatli bir yoldur. Bu meşakkatli yolda firma, yeni fırsatlar yakalamak için çaba sarf eder. Bu durumda firma, destek almak durumunda kalabilir. Bu desteği ise ancak dış ticaret danışmanlığı aracılığıyla elde edebilir. Firmanın amacı, rakiplere karşı daha hızlı, sürekli, dinamik yapıda olmasını sağlamaktır. Firmanın pazarda güçlü duruma gelmek ister. Bu duruma gelebilmek için de zaman alıcı faaliyetler gerekir. Bu faaliyetleri dış ticaret danışmanlığı görevli personeli yönetir.

 İhracat danışmanları şirketleri, pazarda güçlü konuma getirirler. Şirketin karlarını artırabilmeleri, marka değerinin yükselmesi, tanınırlığın artması gibi hedeflere odaklanır bu yönde ilerleme kaydederler. Hedef pazar seçimi, potansiyel ve hazır alıcı listesi oluşturup müşteri bulmak, sürdürülebilirliği sağlamak gibi önemli konulara odaklanırlar. Firmalarının ihracatta büyümesini ve sağlıklı bir büyüme gerçekleştirmesi için uğraşırlar. Tüm bunlar dış ticaret danışmanlığının faydalarından sadece birkaçıdır.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz.