fbpx
Skip links

E-İhracat Nedir?

E-İhracat Nedir?

E-ihracat, yurt dışına hizmet ya da ürün satışı yapılmasını ifade etmektedir. İnternet üzerinden gerçekleştirilen ihracat modelinin e-ticaret ile önemli benzerliklerinin olduğundan bahsedebiliriz. Bu doğrultuda söz konusu kavramını; e-ticaret yolu ile satışı gerçekleştirilen ürün ve hizmetlerin mikro ihracat kapsamında ETGB ile yurt dışına gönderilmesi şeklinde ifade etmek mümkündür. Bunun yanı sıra e-ihracat mikro ihracat, e-ticaret ve yurtdışındaki müşterilerine bir ortak noktasıdır. Geleneksel ihracatın elektronik destekli bir şekilde sunulması olarak da ifade edilebilmektedir.

Ürün ve hizmetlerin online Pazar yerleri ve web siteleri aracılığı ile online olarak yurt dışındaki müşterilere ulaştırılması için geliştirilmiş olan e-ihracat, Türkiye’de son derece gelişmiştir. Özellikle uluslararası taşımacılık sektörünün gelişim göstermesi e-ihracat faaliyetlerinin yoğunlaşmasını sağlanmıştır. Ekspres kargo şirketleri ile son derece kısa bir süre içerisinde ürünlerin adresine ulaştırılması mümkün hale gelmektedir.

E-İhracat Nasıl Yapılır?

E-ihracat, web siteleri ve pazaryerleri aracılığı ile gerçekleştirilebilmektedir. Bunun için hedef pazardaki e-ihracat sitelerinde ürünlerin listelenmesi gerekmektedir. Bu doğrultuda Amazon gibi ulusal alanda faaliyet gösteren pazaryerlerinde ürünlerin listelenmesi, e-ihracatın sağladığı faydalardan yararlanmak için ilk adımdır.

Global Pazar yerlerinde ürünlerinizi listeledikten sonra dijital pazarlama yöntemleri aracılığı ile ürünün hedef pazarda bulunan online tüketicilere satılması hedeflenir. Bu sayede listelenmiş olan ürünlerin satışını gerçekleştirmek için pazarlama çalışmaları yapılmaktadır. Listelenen ürünlerin satışı ile birlikte e-ihracat uzmanları yetkili teslimat firmaları ile anlaşma yaparak ürünün alıcıya gönderilmesini sağlamaktadır. Satışı gerçekleştirilen ürün, e-ihracat kargo firması ile mikro ihracat kurallarına uygun bir şekilde ETGB ile müşterilere iletilmektedir.

E-İhracatın Avantajları Nelerdir?

E-ihracat, klasik ihracat faaliyetlerine ve prosedürlerine bağlı olmadan yurt dışına satış yapma hedefine sahiptir. Bu özelliği doğrultusunda ise birçok avantajı barındırmaktadır. E-ihracatın sağladığı avantajlardan aşağıdaki gibi bahsedebiliriz.

 • Söz konusu ihracat modeli kapsamında ürünler B2C iş modeliyle firmalara ya da son tüketicilere ulaştırılmaktadır. Klasik ihracatta olduğu gibi B2B satışta söz konusu olabilmektedir.
 • Birçok ülkede KDV muafiyeti söz konusu değildir. Bu nedenle e-ihracat yapılması durumunda KDV iadesi alınmaktadır.
 • Klasik ihracatta bulunan maliyetlere, yatırımlara, konşimento prosedürlerine gerek duyulmadan e-ihracat gerçekleştirilebilmektedir.
 • E-ihracatta ödemeler genel olarak döviz cinsinden alınmaktadır. Bu durumda kur dalgalanmaları nedeni ile karın azalmasının önüne geçilmektedir. Bunun yanı sıra kur farkı sayesinde işletmeler beklenenden çok daha fazla kar elde edebilmektedir.
 • Ağırlık ve değer olarak küçük ürünlerin gönderimi sırasında meydana gelen zararlar karşılanabilir seviyelerdedir.
 • E-ihracat ile gönderimi gerçekleştirilen ürünler için CE belgeleri yeterlidir. Farklı bir belgeye gerek duyulmamaktadır.

E-İhracatın Dezavantajları

E-ihracatın birçok avantajının bulunduğundan bahsettik. Bunun yanı sıra her ticaret faaliyetinde olduğu gibi dezavantajlar da bulunmaktadır. Bu noktada e-ihracatın çeşitli dezavantajlarını aşağıdaki gibi sıralamamız mümkündür.

 • Elektronik ihracatta ödeme alabilmek için çeşitli online ödeme sistemleri kullanılmaktadır. PayPal gibi ödeme sistemlerinde oluşan engeller nedeni ile ödemenin size ulaşması noktasında zorluklar oluşabilir.
 • Değişim ve iade prosedürleri e-ticarete göre çok daha karmaşık ve maliyetlidir. Bu doğrultuda doğrudan kullanıcılara sunulan ürünlerin iade ve değişim için satıcıların çok daha fazla ilgilenmeleri gerekmektedir.
 • Farklı ülkelere gerçekleştirilen elektronik ihracat doğrultusunda her ülkenin etiketleme, vergileri, ambalajlama gibi prosedürlerinde farklılık oluşmaktadır. Bu doğrultuda farklı ülkeler için farklı prosedürlerin bulunduğundan bahsedebiliriz.
 • Bu süreçlerin en iyi şekilde yönetilmesi ve takip edilmesi hayati bir öneme sahiptir. Bu noktada taleplere her zaman hızlı cevap vermek mümkün olmayabilir.
 • Yurtdışında online operasyonlar farklılık gösterebilir. Bu nedenle çok daha fazla sorumluluk söz konusudur.
 • Gerçekleştirilecek olan lojistik süreçleri daha karmaşık bir hal alabilmektedir.

E-İhracat Faturası Nasıl Hazırlanır?

E-ihracat faturasında bulunması gerekli olan bazı detaylar vardır. Söz konusu detaylardan aşağıdaki gibi bahsedebiliriz.

 • Gönderici firmanın unvanı, adresi, vergi numarası, vergi dairesi
 • Fatura tarihi
 • Fatura numarası
 • İmza ve kaşe
 • Fatura tipi
 • Düzenlenme tarihi
 • Gönderinin şekli
 • Ürünün menşei

Yukarıdaki unsurların yer aldığı e-ihracat faturası hazırlanırken bazı noktalara da dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu noktada e-ihracat faturası hazırlanırken dikkat edilmesi gereken detaylar aşağıdaki gibidir.

 • Faturada adres bilgilerinin mutlaka yer alması gerekir.
 • Sisteme entegre edilmiş bir imza ve kaşe bulunmuyorsa faturanın çıktısı alınarak ıslak imza ile kaşe iletilmesi gerekir.
 • Faturanın logo kısmında kesinlikle e-fatura yazmalıdır. Senaryo kısmında ise e-arşiv faturası yazılması gerekir.
 • Sigorta ve navlun ücretleri gönderici tarafından ödenmiş durumdaysa bunların fatura da kalem kalem belirtilmesi gerekir.
 • Faturada mutlaka ürünün GTIP ve menşei bilgilerinin Türkçe bir şekilde yer alması gerekir.
 • Faturaya KDV bulunmamalıdır.
 • Gönderide yer alacak olan resmi fatura ile proformada bulunan değerin ve içeriklerin birbiri ile uyumlu olması gerekmektedir.

İnternetten E-İhracat Müşterisi Nasıl Bulunur?

E-ihracat için elbette internetten müşteri bulunması gerekir. Bunun içinde uygulanması gereken bazı yöntemler vardır. Söz konusu yöntemlerden ve dikkat edilmesi gerekenlerden aşağıdaki gibi bahsedebiliriz.

Yerel Rekabet

Bölgesel rekabet unsuru bu ihracat yönteminde başarı sağlamak için stratejik bir öneme sahiptir. Sınır ötesi bir pazarda sunulmakta olan ürün ve hizmetlerin boşluğu doldurulurken yerel rekabete de direnilmelidir. Bunun için de firmaların online arama motorlarında ki global pazarlarda yer alması gerekir.

Yerel Ödeme Yöntemleri

En önemli faktörlerden bir tanesi de yerel ödeme yöntemleridir. Ödeme hizmeti sağlayıcılarının ödeme yöntemlerine göre değişkenlik göstermeleri mümkündür. Sınır ötesi pazarlarda kullanılan popüler yöntemleri öğrenerek bunların entegre edilmesi güven unsuru oluşturacaktır.

Yerel Nakliye Seçenekleri

Hedef pazarlarda ki ürün teslimlerinin sağlanması için nakliye seçenekleri çok önemli bir unsurdur. Tüketicilerin satın alma sürecinde etkili bir güç olan nakliye firmalarını seçerken dikkat edilmesi gerekir. Bu noktada maliyet unsurunu da göz önünde bulundurarak faaliyet göstermek gerekir.

SEO

E-ihracat için gerekli olan unsurlardan bir tanesi de SEO çalışmalarıdır. muhtemelen yerelleştirilmiş olan SEO çalışmaları ile internetten müşteri elde edebilmek mümkün hale gelmektedir. Bu noktada e-ihracat yapılan bölgelerde en çok aratılan kelimelerin öğrenilmesi önemlidir. Bunun yanı sıra satışları artırmak için de çeşitli dijital reklam yöntemlerine ağırlık verilmesi gerekmektedir.

Müşteri Hizmetleri

E-ihracat esnasında sektöre ve satılan ürünlere göre müşteri hizmetleri süreçleri farklılık göstermektedir. Bu noktada sattığınız ürün ve hizmete göre profesyonel bir müşteri hizmetleri politikası benimsemeniz gerekmektedir. Bu süreçte en uygun çözüm ise web sitelerinde oluşturulan canlı desteklerdir. Bu sayede firmanıza ulaşılabilirlik artış gösterecektir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus ülkeler arasındaki zaman dilimi farklılıklarıdır.

Leave a comment