İhracatta Doğru Pazarlama Stratejileri 

İhracat yaparken ya da satış yaparken ürünlerinizin hangi %20’si satışlarınızın %80’ini oluşturuyor?

Pazarınızın hangi %20’si satışlarınızın %80’ini oluşturuyor?

İtalyan Ekonomist Vilfredo Pareto tarafından 1906 yılında yılında ülkesindeki zenginliğin %80’inin nüfusun %20’sinden geldiğini fark etmesiyle başlayan 80/20 Paretosu, sonuçların büyük bölümünün azınlıklar tarafından gerçekleştiğini öne sürüyor.

En sevdiğimiz giysilerimizin %20’sini zamanın %80’inde giymekteyiz,

Zamanımızın %80’ini tanıdıklarımızın % 20’siyle geçirmekteyiz,

Satılan ürünlerin yüzde 20’si firma kârının yüzde 80’ini oluşturmaktadır.

Peki sizin hangi pazarda satışlarınız dönüyor ya da en doğru pazarlarınız hangi ülkeler? Ve bu pazarlarda hangi ürünleriniz satışlarınızda büyük rol oynuyor? İhracatta doğru pazarlama stratejileri belirlediğinizi düşünüyor musunuz?

Doğru pazar araştırması ve doğru stratejiler ile zaman kaybetmeden potansiyel ve hedef pazarlarınıza nokta atışı yapın. Potansiyelinizle uyuşmayan pazarlarda zaman ve verim kaybı yaşamayın. İhracat yaparken doğru %20’nizi bularak doğru pazarlara satış yapın. 

Satışınızın önemli payını oluşturan ürünlerle doğru yerde, doğru zamanda bulunun. Böylelikle potansiyelinizi size en fazla değer kazandıracak olanların üzerinde kullanarak performansınızı ve kazanımlarınızı arttırabilirsiniz. Böylece ihracatınızı güçlendirebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir