Skip links

Mikro İhracat

Mikro İhracat Nedir? Ne İşe Yarar? 

Türkiye’den yurt dışına yapılan, ağırlığı 300 kg’den az ve KDV hariç fatura tutarı 15 Euro’dan fazla olmayan ihracat, mikro ihracat şeklinde gerçekleştirilebilir.

Mikro ihracat, ETGB (Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı)ile yurtdışı edilen bedelli ihracatlardır. Mikro ihracat olarak tanımlanan işlem, Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi, kısaca ETGB olarak tanımlanır. Bir gönderi ağırlığı 300 kilogram ve fatura değeri 15 EUR şartlarını karşılıyorsa ETGB ile yurt dışına ihraç edilebilir. Geleneksel ihracat ile KOBİ’ler çoğunlukta bir gümrük müşavirlik şirketinden profesyonel hizmet alırlar ve gümrük müşavirinin sayesinde gümrük beyannamesinin düzenlenmesi, beyannamenin ihracatçı birliğe onaylatılması gibi birçok prosedürle uğraşmak zorunda kalırlar. Mikro ihracatta ise, ürünlerinizi sadece Türkçe fatura aslı ve İngilizce nüshası ile birlikte yetkili kargo şirketlerine teslim etmeniz yeterli olabilmekte.

ETGB sistemi ile yapılan mikro ihracat işlemleri sonrasında KDV iadesi almanız için size ETGB sorgu numarası verilir, bu sayede KDV iadenizi de kolayca alabilirsiniz.

Mikro İhracat Nasıl Kullanılmalı?

Mikro ihracatın sağladığı hızdan ve minimum bürokrasi avantajından yararlanmak için yetkili kargo şirketlerinin kullanılması şarttır. Kendiniz ya da gümrük müşaviriniz ETGB sistemi üzerinde işlem yapamazsınız. Mikro ihracatın cazip olan tarafı, ihracatı bir gümrük müşavirine ihtiyaç duymadan ve daha az bürokrasiyle yapma imkanı vermesidir.

Bir ihracat işleminin mikro ihracat sayılabilmesi için, ihracatın kati ve satış amacıyla yapılmış olması gerekir. Hariçte işleme rejimine tabi ürün gönderimi, tamir amaçlı geri dönmek üzere ürün gönderimi ve fuar gönderimi gibi ürün gönderileri mikro ihracat kapsamına girmez. Mikro ihracat yeni dönemin en çok tercih edilen ihracat yöntemlerinden biri olmuştur. 

Leave a comment