Müşteri Odaklı Pazarlama 

Satış ve pazarlamada kar amacı gözetirken müşteriyi kaçırmamak, müşterinin bir değer olduğunu unutmamak önemlidir. Müşteriyi ürün veya hizmet gibi görmek, o markanın tüketici zihninde olumsuz konumlanmasına neden olur. Aynı zamanda müşterinin markadan da uzaklaşmasını sağlar. Bunun olmaması için yapılması gereken, marka ile müşteri arasındaki bağın sağlam kurulmasıdır. Ancak beklentiniz karşılığını alamadığınız zaman tam olarak nerede yanlış yapmış olabileceğinizi araştırmaya başlıyorsunuz ve çoğunlukla tüm yollar sizi tek bir cevaba yöneltiyor: Müşteri odaklı olmamak.

Eğer pazarlama faaliyetlerinize müşteri odaklılık konseptini katmak istiyor ve müşteri odaklı pazarlama anlayışını markanızın özüne işlemek istiyorsanız şimdi bahsedeceğim beş temel adımı uygulamanız gerekiyor.

Adım 1: Müşterilerinizin İhtiyaçlarını Belirleyin.

Markanız ve ürünleriniz belli bir amaca hizmet ediyor: Müşteri ihtiyaçlarını karşılayabilmek. Müşterilerinizin ihtiyaç ve taleplerini tespit etmeden sağlıklı bir müşteri odaklı pazarlama taktiği izlemeniz imkansız.

Adım 2: Satış Yapmayı Bırakın.

En standart potansiyel müşteri için bile sürekli satış yapmaya çalışan, zorba ve zorlayıcı bir marka kadar itici bir şey yoktur. Siz ürün veya hizmetlerinizi müşterilere zorlamaya kalktığınız sürece tüm potansiyel müşterilerinizi birer birer farkında olmadan kendinizden uzaklaştırmış olacaksınız; bu yüzden de salt satışa odaklanmak yerine gerçekten müşteri talep ve isteklerini karşılayacak ürün ve hizmetler üretmeye yoğunlaşmanız gerekiyor.

Adım 3: Topluluk Bazında Düşünün.

Müşteri odaklı pazarlamanın en bıçak sırtı noktası; bir yandan bireysel müşteri bazında düşünmeniz, diğer yandan büyük resmi görüp markanızı topluluk açısından da değerlendirmeye almanız gerektiğidir. Bu da tabii ki o “bireysel” olarak odaklanacağınız müşterileri bulabilmek için sosyal ağlar gibi toplu alanlarda markanız için sağlam bir yer bulmanız anlamına geliyor.

Adım 4: Değere Odaklanın.

İşin aslına bakarsanız tam olarak ne yaptığınız kimsenin umurunda değil; insanların umurunda olan şey, en nihayetinde onlara sunduğunuz katma değerdir. Ürün ve hizmetlerinizi sürekli reklamlar yayınlayarak tanıtmak yerine markanızın sunabildiği doğrudan değerleri tanıtmaya odaklanın.

Adım 5: Mutlu Edin!

Günün sonunda tatmin olmuş, satın aldığı ürün veya hizmetten memnun kalmış müşteri, mutlu müşteridir. Mutlu müşteri de tabii ki hem daha fazla kar, hem de kar getirme potansiyeli olan daha fazla müşteri getiren bir cevherdir. Müşteri odaklı pazarlamanın en temel amacı da mutlu müşteriler, akabinde de mutlu markalar elde ederek ortaya kazan-kazan bir ortam çıkartmaktan başka bir şey değildir!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir