Pazar Yeteri Kadar Büyük Değilse Kategorinizi Genişletebilir Misiniz?

Geçmiş dönemlerde pazarın büyüklüğü ve ölçeği, yatırım kararlarımızı doğrudan etikileyen önemli bir faktördü. Pazarın büyüklüğü, satışa uygun değilse bu girişim yatırım yapmaya değer görülmezdi. Fakat günümüzde özellikle e-ticaret markaları global dünyada pazarın en büyük oyuncuları haline geldi. Kurallar değişti ve bu kurallar onlar tarafından etkin şekilde uygulanmaya başlandı!

Tüketim grafiklerinin önü görülmeyen hızla artış gösterdiği bu dönemde, yatırım stratejileri de büyümeye odaklı değişkenlik gösteriyor. Artık yatırım girişimlerinin; tek bir kategori odaklı devinim gösterdiği zamanlar geride kalmış görünüyor. Ürünler ve hizmetler mevcut pazardaki sınırları ile değil, genişleme ve gelişme potansiyelleri ile değerlendiriliyorlar.

Bugün, Çiçek Sepeti yalnızca çiçek değil birçok farklı ürün satıyor, Uber artık sadece insan taşımıyor, gıda da teslim ediyor. Sektör devi Amazon ise işe sadece kitap satarak başladığı bu yolda aklımıza gelen tüm ürünleri kapımıza teslim etmeye devam ederek her geçen gün pazardaki kategorisini genişletip geliştirmeye devam ediyor…
Tüm bu örnekler; hedefimizin büyümek olduğu bir operasyon planında, kategori genişletmenin işimize ne kadar büyük fırsatlar sunduğunun somut örnekleri olarak karşımıza çıkıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir