Skip links

Proje, Hibe ve Destek Danışmanlığı

Tüm hizmetlerimiz hakkında bilgi almak ve sorularınız için bize ulaşabilirsiniz.

Proje Danışmanlığı

Hibe ve Destek Danışmanlığı, işletmelerin çeşitli programlar dahilinde başarılı bir finansal ve yönetsel yapıya sahip olabilmeleri adına tercih edilen hizmetlerden bir tanesidir. Kamu kurumları ve uluslararası organizasyonlar tarafından teşvik ve hibelere yönelik gerek başvuru gerekse de takip süreçleriyle alakalı danışmanlık çözümleri sunuyoruz. DAC Danışmanlık Dış Ticaret ve Danışmanlık olarak işletmenizin sürdürülebilirliğini yakalamak adına kusursuz hizmetlerle beklentilerinize cevap veriyoruz.

Proje Danışmanlığı  ile Hibe ve Destek Danışmanlığı Nedir?

Proje Danışmanlığı ile Hibe ve Destek Danışmanlığı kapsamında KOSGEB, TÜBİTAK, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Avrupa Birliği ilgili kurumları ile diğer pek çok uluslararası kuruluşun firmalara sağladığı destek ve hibe programlarından yararlanmak için proje hazırlık ve başvuruları gerçekleştirilmektedir.  İşletmenizin teşvik ve hibe programına uygunluğu çok önemlidir. Bunun yanında programdan faydalanabilmesi adına başvuruların eksiksiz bir şekilde gerçekleştiriliyor olması da önemlidir.

Profesyonel proje uzmanı tarafından hazırlanan proje dosyalarıyla ilgili kurumlara başvurular gerçekleşirken başvuru süreçlerinde yaşanabilecek bütün problemlerin ortadan kaldırılması arzu edilmektedir. Hibe ve destek programının işletmeye maksimum fayda sağlaması adına hareket edilmektedir. Bu çerçevede doğru yol haritası çizilmesi ve gerekliliklerin yerine getirilmesi en önemli hususlar arasındadır.

Proje Danışmanlığı ile Hibe ve Destek Danışmanlığı Kapsamındaki Programlar

KOSGEB destekleri ya da Sanayi Bakanlığı destekleri gibi farklı isimlerle alınan hibe ve destek programlarında genellikle KOSGEB ve TÜBİTAK öncülüğünde çalışmalar yürütülmektedir. Bu çerçevede ‘Çağrılı Programlar’ ve ‘Sürekli Açık Programlar’ olmak üzere iki kısımda incelenen hibe ve desteklerle işletmelerin daha başarılı olması hedeflenmektedir. DAC Dış Ticaret ve Danışmanlık olarak işletmenize artı değer katacak hibe ve destek danışmanlığı sunuyoruz.

Çağrılı Programlar

Çağrılı Programlar, kurumların belirli zaman aralıklarında başvuru kabul ettikleri hibe ve destek programları olarak bilinmektedir. Bu programlara ilginin yoğunluğu ve süreçlerin çok karmaşık olması nedeniyle işletmelere bir hazırlanma süresi verilerek çağrıyla başvurular alınmaktadır. Türkiye’de ‘Çağrılı Programlar’ olarak kabul edilen hibe ve destekler aşağıdaki gibidir.

 • KOSGEB KobiGel Programı
 • KOSGEB Stratejik Ürün Programı
 • Kalkınma Ajansları Mali Destek Programları
 • TÜBİTAK 1501-1507 Ar-Ge Programları
 • TÜBİTAK Patente Dayalı Ar-Ge Programları
 • Siparişe Dayalı Ar-Ge Programları
 • AB Programları

Yukarıda anılan her bir program kendi özelinde başvuru süreçlerine sahip olduğundan işletmenizin başvuracağı hibe ve destek programına bağlı olarak farklı süreçlerden söz edilebilir. Bu bağlamda önemli olan hibe ve destek danışmanlığının titiz ve eksiksiz bir şekilde sunulmuş olmasıdır.

Sürekli Açık Programlar

Hibe ve destekler bağlamında sürekli açık programlarla işletmelerin yılın herhangi bir zamanında destek alabilmeleri hedeflenmektedir. Çağrılı programlar ile kıyaslandığında sürecin daima açık olması işletmeler açısından bir bekleme süresine neden olmaz. Bu programlar da yine KOSGEB, TÜBİTAK ve diğer pek çok saygın kuruluş tarafından gerçekleştirilmektedir. İşte o programlar!

 • KOSGEB Yurt Dışı Pazar Programı
 • KOSGEB Teknoyatırım Programı
 • C. Ticaret Bakanlığı KTZ Programı
 • KOSGEB Ar-Ge, Ür-Ge ve İnovasyon Programı
 • KOSGEB İş Birliği Destek Programı
 • C. Ticaret Bakanlığı Tasarım ve Ürün Geliştirme Programı

Bu programlara dilediğiniz zaman başvurarak teşvik ve hibelerden faydalanabilirsiniz. Ancak süreci daha kaliteli bir seviyeye taşımak adına mutlaka danışmanlık almalısınız. Tercih edeceğiniz danışmanlık süreçleri çerçevesinde işletmenizin sürdürülebilirliğini sağlayabilirsiniz.

Proje Danışmanlığı ile Hibe ve Destek Danışmanlığı Süreci Nasıl Gerçekleşir?

İşletmelerin finansal ve yönetsel anlamda oldukça avantajlı bir noktaya ulaşmaları adına gerekli olan hibe ve desteklerden faydalanmak adına başvuruların titizlikle gerçekleştirilmesi oldukça önemlidir. Aksi takdirde danışmanlığın başarıya ulaşması mümkün olmayacağı gibi aksaklıkların da ortaya çıkması muhtemeldir. DAC Dış Ticaret ve Danışmanlık olarak hibe ve destek programlarına yönelik danışmanlık hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz. Süreç aşağıda sıralanan aşamalarla gerçekleşir.

Ön Hazırlık Aşaması

Hibe ve destek programları kapsamında öncelikle şartların neler olduğu değerlendirilmektedir. Uzmanlarımız bu şartlara ve taleplere aşina olsa da değişecek kurallar ve kurumların ekstra talepleri olabileceği göz önünde bulundurulmaktadır. Ön hazırlık aşamasında hibe ve destek danışmanlığı alan kurumun da genel yapısı incelenerek başvuru için yeterli olup olunmadığına dikkat edilmektedir. Proje danışmanlığı hizmeti ile ön hazırlık aşamasını kolaylıkla tamamlayabilirsiniz. 

Ön hazırlık aşamasında henüz kuruma bir belge ibrazı ya da başvuru yapılmamaktadır. Bu süreç tamamen belge hazırlığı, işletme değerlendirmesi ve genel değerlendirmelerle geçer. Varsa işletmenin bir eksikliğinin giderilmesi kapsamında başarılı sonuçlara ulaşılması arzu edilmektedir. Ön hazırlık aşaması Hibe ve Destek Uzmanı eşliğinde tamamlanarak bir sonraki aşama başlar.

Başvuru Aşaması

Ön hazırlık aşaması titizlikle gerçekleşen Hibe ve Destek Danışmanlık sürecinde başvuru aşaması oldukça mühimdir. Hazırlanan belgeler son başvuru tarihleri de dikkate alınarak ilgili kurumlara eksiksiz bir şekilde ibraz edilmektedir. İbraz aşamasında danışmanlar hazır bulunur. Zaman zaman işletme yönetici ya da sahiplerinin de belge ibrazı ve başvuruyu yapması mümkündür.

Başvuru aşamasında kurum tarafından incelemeler yapıldıktan sonra varsa bir eksiklik giderilmektedir. Başvuru aşamasına kadar geçen süre oldukça zorludur. Ancak bu aşamaya ulaşıldıktan sonra daha da detaylı ve kapsamlı çalışmaların ortaya konması gerekecektir. Proje danışmanınız bu süreçte işinizi kolaylaştıracaktır.  

Proje Danışmanlığı ile Hibe ve Destek Alınması

Hibe ve Destek Programı kapsamında kabul alan projeniz için evrak işlemlerinin tamamlanması söz konusudur. Teşvikler kapsamında önce harcama sonra ödeme süreci söz konusu olur. İşletmenin program kapsamında harcamaları gerçekleştirmesi ve ödeme alması için gerekli belgelendirmeleri yapması noktasında destek sağlanır. Program kapsamında sayılan harcamalar ışığında hareket edilmektedir. Teşvik ve destek bağlamında ödemesi yapılmayan harcamaların ibrazı gerçekleşmez.

Hibe ve Destek programının süresi boyunca sunulan danışmanlık bağlamında işletmenin karşılaşabileceği bütün problemlerin ortadan kaldırılması arzu edilmektedir. Bu kapsamda DAC Dış Ticaret ve Danışmanlık kaliteli bir hizmet anlayışıyla danışmanlık sunduğu firmalara yardımcı olur.

Denetim ve Sonraki Süreçler

KOSGEB destekleri ya da TÜBİTAK destekleri konusunda işletmenizin hak sahibi olması durumunda denetim ile kusursuz bir hibe ve destek danışmanlığı süreci gerçekleştirilmektedir. Denetimlerin gerçekleştirilmesi ve süreçlerin titizlikle tamamlanması kapsamında DAC Dış Ticaret ve Danışmanlık olarak üzerimize düşeni maksimum manada gerçekleştiriyoruz. İşletmenin karşı karşıya kalabileceği problemler için de hızlı ve güvenilir çözümler sunmayı amaçlıyoruz.

Neden Proje Danışmanlığı Almalısınız?

İşletmelerin hibe ve destekler kapsamında ekstra kaynak yaratma arzuları söz konusudur. Ancak programların çok karmaşık görülmesi pek çok işletmeyi bu konuda destek almaya iter. Gerçekten de KOSGEB, TÜBİTAK ve AB kurumları tarafından ilan edilen programlar sayfalarca detay içerir. İşletmelerin tüm detaylara hâkim olması, hukuki prosedürleri bilmesi ve en kısa sürede destek alabilecek konuma gelmesi zordur. Söz konusu zorluğu aşmaksa Hibe ve Destek Danışmanlık hizmeti ile mümkündür.

DAC Dış Ticaret ve Danışmanlık olarak gerek ulusal gerekse de uluslararası kurumlar tarafından ilan edilen bütün programlarda işletmelerin destekçisi oluyoruz. Hibe ve destek programından faydalanmayı sağlıyoruz. Üstelik sürecin kısa zaman diliminde tamamlanması adına da gerekli sorumlulukları üstleniyoruz. Hibe ve Destek Uzmanı kadromuzla işletmenizin ihtiyaçları doğrultusunda hareket ediyoruz. Bu noktada hibe ve destek almanız en büyük hedefimiz.

Siz de başvuracağınız ya da başvurup olumsuz sonuç aldığınız programlar kapsamında bizden destek alabilirsiniz. Alacağınız hizmetle zorlu bir süreci kolayca geride bırakabileceksiniz.

KOSGEB, TÜBİTAK ve Bakanlıkların Tüm Destekleri 

KOSGEB, TÜBİTAK, Ticaret Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve uluslararası kuruluşların firmalara sağladıkları destek ve hibe programlarından yararlanmanız için siz değerli müşterilerimize proje hazırlamadan yürütmeye bir çok alanda hizmet sunuyoruz. Hangi projenin firmanıza uygun olacağını belirleme, proje yazım süreçleri, kurumlara proje dosyalarının sunumları, proje takibi ve diğer işlemler firmamız tarafından gerçekleştirilmektedir. 

TİCARET BAKANLIĞI DESTEKLERİ: İhracat Destekleri: Pazar Araştırması ve Pazara Giriş,UR-GE Projeleri, Fuar Katılım Destekleri, Küresel Tedarik Zinciri (KTZ), Tasarım Ürün Geliştirme Desteği, Yurt Dışı Birim ve Marka Tanıtım Desteği, Markalaşma ve Turquality Desteği, Tarımsal Ürünlerde İhracat İadesi Yardımı

KOSGEB DESTEKLERİ

Girişimcilik Geliştirme Destekleri, Ar-Ge, Teknolojik Üretim ve Yerlileştirme Destekleri: Ar-Ge ve İnovasyon Destek Programı, Endüstriyel Uygulama Destek Programı, KOBİ Teknoyatırım, Stratejik Ürün Destek Programı, İşletme Geliştirme, Büyüme ve Uluslararasılaştırma Destekleri: İşletme Geliştirme Programı, İş Birliği Destek Programı, KOBİGEL, Uluslararası Kuluçka Merkezi, Yurtdışı Pazar, KOBİ Finansman Destekleri

TÜBİTAK DESTEKLERİ

Ulusal Destek Programları: 1512 Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı, 1501 Sanayi Ar-Ge Projeleri Desteği, 1503 Proje Pazarları Desteği, 1507 KOBİ Ar-Ge Başlangıç Desteği, 1511 Öncelikli Alanlar Araştırma Teknoloji Geliştirme ve Yenilik Desteği, 1514 Girişim Sermayesi Desteği, 1602 Patent Desteği, 1505 Üniversite Sanayi İşbirliği Desteği, 1513 Teknoloji Transfer Ofisleri Destekleme Programı

Uluslararası Ortak Destek Programları: 1509 Uluslararası Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı 

SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI DESTEKLERİ

Ar-Ge Merkezi, Tasarım Merkezi Destekleri

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz.