Uluslararası Ticaret için Anahtar Stratejiler

Dış ticaret, özellikle herhangi biri belirli bir ürün veya bölgede uzmansa, uluslararası tüccarlar için fırsatlarla olgunlaşmıştır. Temas ağı işten memnun ama şimdi ürünleri satmak için yeni pazarlar bulmak istiyor. Aşağıdaki stratejiler, herkesin yeni pazarlarda başarılı olmasını sağlayacaktır:

  • Coğrafi pazarlar ─ özellikleri ve performansı;
  • Ürün grupları – bulunabilirlik, kaşe ve fiyatlar;
  • Tüketicilerin ─ özellikleri, değerleri ve ihtiyaçları, hatta iletişim bilgileri;
  • Rekabet ortamı – ana oyuncular ve profilleri;
  • Mevcut ticaret yapıları – geçmiş ve günümüz;
  • Potansiyel yerel ortaklar – ürünleri ve konumları.

Bunların dışında, herhangi bir küresel ticaret stratejisinin özü, aşağıdaki temel kavramlara odaklanmak zorundadır:

Güçlü Teklifler

Uluslararası ticaret için herhangi bir başarılı plan, yüksek kaliteli, benzersiz bir ürünle başlamalıdır. Piyasada halihazırda mevcut olanı kopyalamak, yeni gelenlerin yer açmasını engelleyecektir, çünkü denizaşırı ülkelerdeki mevcut oyuncular ve yerli üreticiler yerleşik şirket olma avantajına sahiptir. Doğru ürün, yurtdışındaki ticaret fırsatları söz konusu olduğunda büyük bir fark yaratır.

Pazar Fırsatı

Küresel bir strateji oluşturmak, kapsamlı pazar araştırması yapmak anlamına gelir. Küçük işletmeler ev ödevlerini yapmaya hazır olmalıdır: Bu, söz konusu pazar fırsatının nüanslarına derinlemesine dalmak, uluslararası ve yerel rakipleri ölçmek, ürün talebini değerlendirmek ve uluslararası bir operasyon oluşturmayı değerli kılan benzersiz iş teklifini geliştirmek anlamına gelir.

Tedarik Zinciri Lojistiği

Yönetim ve lojistik gibi tedarik zinciri konuları, küresel ticarete girerken daha fazla önem kazanıyor. İster doğrudan Kanada’dan mal ihraç ediyor olun, ister denizaşırı üreticilere malları yeni coğrafi bölgelere teslim etme talimatı veriyor olun, mümkün olduğunca az zayıf noktaya sahip güçlü bir tedarik zinciri oluşturmanız gerekecektir. Mevcut ortaklarınızın uluslararası müşterilere ve karakollara düzenli sevkiyatları destekleyebildiğinden emin olun. Bunu yapmamak, işletmenizin yeni konumunda ilgi görmeye başladığında erken sipariş verirken önemli sorunlar yaratabilir.

Uluslararası Hukuka Uygunluk

Uluslararası ticaretle ilgili yasal hususlar, üç farklı kural ve düzenlemeyi içerebilir: bir ülkenin ana üssündeki yerel yasalar, mağaza açmayı düşündüğünüz ülkedeki yasalar ve küresel ticareti düzenleyen uluslararası yasalar. Bu standartların üçüne de uymak, sık sık yapılan değişikliklere ayak uydurma kararlılığının yanı sıra yönergelere kararlı bir şekilde bağlı kalmayı gerektirir. Uyumun tüm yönlerini anlayan güçlü bir hukuk ekibi oluşturmak çok önemlidir. Değişiklikler meydana gelir gelmez tavsiyede bulunacak en iyi konumda olacaklarından, ihracat yapmayı planladığınız ülkede de yerel yardım almayı düşünün.

Stratejik Ortaklıklar

Son kilometre lojistiği ve satışlarda yardımcı olacak yerel ortaklar bulmak da çok önemlidir. İster başka ülkelerde ofisler kurmayı planlıyor olun, ister sadece iş yaptığınız yeri genişletmek istiyor olun, güvenilir bağlantılar ve ortaklardan oluşan bir ağa sahip olmak, aksi takdirde zor olan bir süreci biraz daha az zor hale getirebilir. İyi yerel ortaklar, yepyeni bir yerde faaliyet göstermenin getirdiği tuhaflıklar ve zorluklar konusunda işletmelere rehberlik edebilir.

Yerel Kaynaklar

Yerel kuruluşlarla bağlantı kurarken, uluslararası hedeflerinizde size yardımcı olabilecek yerel kaynakları gözden kaçırmadığınızdan emin olun.

Herhangi bir uluslararası ticaret stratejisi, yalnızca arkasındaki ekip kadar güçlüdür. Şirketinizin personelinin, işletmenizi yeni pazarlara başarıyla taşımak için açık ve eyleme geçirilebilir bir rehberliğe ihtiyacı vardır. İdeal olarak ihracat tecrübesi olan adaylar olmak üzere doğru yeteneği işe almak ve iç büyümeyi teşvik etmek, iddialı, potansiyel olarak sermaye yoğun bir girişimin hayata geçirilmesini kolaylaştırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir